O Petru Fialovi

Vybaví se mi nejen vynikající sbormistr a skladatel, ale také můj profesor z brněnské konzervatoře, který nás učil sborovému zpěvu. Byl našimi výkony často upřímně (a zcela právem) zděšen, ale nikdy neztrácel nadhled, humor a glanc. Petr Fiala je unikátní osobnost, člověk s jasným uměleckým cílem, jehož splnění dosáhl v míře nevídané. Český filharmonický sbor Brno, který založil a vybudoval od nuly, patří k nejužší světové špičce. Obsah téhle fráze si uvědomuji pokaždé, když mluvím se slavnými dirigenty či manažery nejlepších orchestrů a festivalů, kteří se předhánějí, kdo bude moci s Českým filharmonickým sborem Brno spolupracovat. Je skoro neuvěřitelné, v jakých podmínkách se mu podařilo vystavět těleso, které konkuruje těm nejlepším na světě a často s velkým přehledem vítězí.

David Mareček, ředitel České filharmonie | březen 2013

 


Významní dirigenti o Českém filharmonického sboru Brno


Český filharmonický sbor Brno patří dnes k nejlepším světovým sborům. Já osobně jsem měl často příležitost s tímto mimořádným ansámblem spolupracovat a slavit na velkých mezinárodních pódiích (např. Teatro Colon Buenos Aires, Mnichovská filharmonie, Semprova opera Drážďany, atd.) mimořádné úspěchy. Český filharmonický sbor Brno pod vynikajícím vedením prof. Fialy se nemusí bát žádného srovnání. Existuje jen velmi málo souborů v hudebním světě, které se vyrovnají tomuto souboru v hlasové kvalitě, muzikalitě
a spontánní síle interpretace. Český filharmonický sbor Brno vytváří jedinečné renomé české hudební kultuře.

Enoch zu Guttenberg

 

Český filharmonický sbor Brno představuje nejen v českém, ale v celosvětovém kontextu absolutní špičku v oboru sborového umění. Disponuje naprostou profesionalitou a spolehlivostí, flexibilitu ve všech hudebních slozích a okouzlující čerstvostí a muzikalitou. Osobně si nesmírně považuji toho, že s ním a jeho uměleckým vedoucím Petrem Fialou mohu pravidelně spolupracovat. Jsou vždy zárukou prvotřídní kvality. 

Jakub Hrůša 

 

Vyřiďte všem členům sboru mimořádně velké poděkování. Requiem od A. Dvořáka zazpívali nádherně, s velkým pochopením, porozuměním a krásným zvukem. Tuto strhující hudbu bych si neuměl lépe představit. Také představení Rusalky bylo obzvláště krásné. Český filharmonický sbor Brno vyniká vysokou kvalitou. 

Iván Fischer

 

Po všech mých zkušenostech doma i v cizině, po mnoha koncertech v různých částech světa zcela zodpovědně a s plným přesvědčením prohlašuji, že Český filharmonický sbor Brno je v současnosti jednoznačně nejlepší sbor v České republice a jeden z nejlepších sborů Evropy. Vaše účast na prvotřídních scénách a pódiích, špičkových festivalech a prestižních koncertech, spolupráce s nejlepšími orchestry a dirigenty je dokladem kvality. Jsem hrdý na to, že tento sbor má svůj domov v Brně.

Petr Altrichter 


Já, Caspar Richter - hudební ředitel spojených divadel Vídeň a čestný dirigent Filharmonie Brno, znám Český filharmonický sbor Brno již mnoho let. Tento sbor má zvláštní a intenzivní zvuk, který je umocněn nadšením mnoha dobrých, mladých hlasů. Tento sbor, který je vzorně pedagogicky veden svým dirigentem Petrem Fialou pro mne patří k nejzajímavějším, nejlepším a nejvšestrannějším sborům Evropy.

Caspar Richter


Výrazové kvality Českého filharmonického sboru Brno na mne udělaly hluboký dojem. Je jen málo souborů na světě, které by se mohli měřit s poezií, zaujetím, muzikálností a smysluplnou interpretací Českého filharmonického sboru Brno.
Jako jednoho z významných vyslanců Janáčkova města Brna vám přeji veškerou podporu a dobré podmínky pro vaši budoucí existenci.
A rád využiji každé příležitosti spolupracovat s vámi znovu. Ještě jednou vám děkuji za nezapomenutelné koncerty.

Kurt Masur


Český filharmonický sbor Brno je dle mého názoru jedním z nejlepších sborů v Evropě, ne-li na světě. Měl jsem mnoho možností s tímto tělesem spolupracovat, nahrávat a koncertovat - obzvláště pak ve Vatikánu při "Jubileu 2000", kdy jsme papeži Janu Pavlu II. nabídli strhující představení Lisztova oratoria Kristus.

Aldo Ceccato


Český filharmonický sbor Brno je dle mého názoru souborem světové třídy. Vynikající sbormistr Petr Fiala skvěle připravil své těleso na extrémně náročnou práci s neznámým dílem. Profesionální nasazení sboru během dlouhých nahrávacích sekvencí a na obou koncertech bylo příkladné. Nesmírný dojem na mně udělala i hudební flexibilita a rychlost, s jakou sbor reagoval na moje pokyny. Ohromující byl i zvuk a dynamický rozsah tělesa.

Paul Mann